MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Małopolsce będą kontrolować budynki kamerami termowizyjnymi. Zakupiono 39 kamer, które trafią do powiatów i miast na prawach powiatu

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
W Małopolsce będą kontrolować budynki kamerami termowizyjnymi. Zakupiono 39 kamer, które trafią do powiatów i miast na prawach powiatu
W Małopolsce będą kontrolować budynki kamerami termowizyjnymi. Zakupiono 39 kamer, które trafią do powiatów i miast na prawach powiatu Biuro Prasowe UMWM
Do małopolskich powiatów i miast na prawach powiatu trafi 39 kamer termowizyjnych wraz z licencjami oprogramowania do analizy zdjęć. Decyzją Samorządu Województwa Małopolskiego otrzymają je partnerzy Projektu LIFE EKOMAŁOPOLSKA. Sprzęt posłuży do oceny, czy w budynku nie ma miejsc niekontrolowanej ucieczki ciepła.

- W ramach Projektu LIFE EKOMAŁOPOLSKA zakupiliśmy 39 kamer termowizyjnych, które zostaną przekazane do powiatów oraz miast na prawach powiatów. Będą one wykorzystywane przez doradców ds. klimatu i środowiska do oceny budynków publicznych oraz wypożyczane ekodoradcom i pracownikom gmin do prowadzenia bezpłatnych badań budynków prywatnych. Wnioski z tych badań pozwalają gminom i mieszkańcom podejmować bardziej świadome decyzje dotyczące modernizacji budynków oraz poprawy ich efektywności energetycznej – podkreśla wicemarszałek Małopolski Józef Gawron.

Badanie kamerą termowizyjną pozwala na wykrycie wielu potencjalnych problemów budowlanych, które mogą być niewidoczne gołym okiem. Są to przede wszystkim: ubytki ciepła spowodowane niewłaściwą izolacją lub nieszczelnościami, wilgoć w strukturach budynku, uszkodzenia w instalacjach grzewczych lub chłodniczych, które mogą prowadzić do nieefektywności energetycznej. Badanie rejestruje ciepło emitowane przez dany obiekt. Utrata energii np. cieplnej to realne koszty, które dzięki właściwej izolacji można zaoszczędzić.

Na zakupie jednak nie koniec. Dodatkowo zostanie przeszkolonych ponad 250 pracowników jednostek samorządu terytorialnego w zakresie obsługi urządzeń oraz interpretacji otrzymanych wyników. Całkowita wartość zamówienia to ponad 700 tys. zł.

Zamówienie zostało zrealizowane w ramach Projektu LIFE EKOMAŁOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego, finansowanego z Programu LIFE oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kety.naszemiasto.pl Nasze Miasto